50

به گفته عضو هیات ‌مدیره بانک مسکن ، انتشار اوراق رهنی مسکن سال آینده از سر گرفته می‌ شود.

ابوالقاسم رحیمی‌ انارکی گفت : به گزارش سایت دلتا به نقل از دنیای اقتصاد ، بانک مسکن درتداوم فعالیت خود برای راه‌ اندازی و ترویج بازار رهن ثانویه به عنوان یکی از روش‌ های مهم تامین مالی در حوزه مسکن هم‌ اکنون آمادگی دارد ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق رهن ثانویه را منتشر کند که قرار است این میزان اوراق در 10 نوبت یعنی هزار میلیارد تومان در هر مرحله منتشر و در بازار سرمایه عرضه شود.

این در حالی است که انتشار این اوراق و ترویج بازار رهن ثانویه به‌ دلیل کژرفتاری برخی بانک‌ ها در پرداخت نرخ سود بالاتر به سپرده‌ ها نسبت به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، فعلا این امکان را از بانک مسکن سلب کرده‌ اند اما به‌ طور قطع سال آینده انتشار این اوراق انجام خواهد شد.

عضو هیات‌ مدیره بانک مسکن همچنین با بیان اینکه میزان گشایش  حساب در صندوق پس‌ انداز مسکن یکم ، در 10 ماه امسال 174 درصد در مقایسه با  مدت مشابه پارسال  افزایش یافت ، گفت : سال بعد موجی گسترده از تقاضا برای خرید مسکن مصرفی با تکیه بر قدرت پوشش‌ دهی تسهیلات خانه اولی‌ ها شاهد خواهیم بود.

سقف این تسهیلات هم‌ اکنون در شهر تهران ۱۶۰ میلیون تومان ، در مراکز استان‌ ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۸۰‌ میلیون‌ تومان است