50

 

درباره محله:

 

تاریخچه

اراضی الهیه، که نام قدیمی آن خورآذین بوده، در گذشته‌ای نه چندان دور متعلق به غرةالدوله، همسر امین‌الدوله، بوده‌است. سپس میرزا جعفر حکیم الهی اراضی را خریداری کرد و به آبادانی آن پرداخت.در زمان ناصرالدین شاه یک کارخانه کبریت سازی در این محله دایر بوده که با کوشش‌های میرزاعلی خان امین الدوله، صدراعظم عصر قاجار ایجاد شده بود. باغ‌های الهیه در اوج زیبایی قرارداشت از جمله باغ‌های معروف و بزرگ الهیه باغ شرکت نفت است که هنوز هم وجود دارد. باغ سفارت آلمان نیز یکی دیگر از باغ‌های قدیمی این محله است.

   

بافت شهری

برخی معتقدند الهیه بهترین منطقه تهران برای سکونت و داشتن یک زندگی آرام است. در نگاه عامه نیز این منطقه از ارزش سکونتی بالایی برخوردار بوده و البته لیاقت شایستگی این همه خوشبینی را دارد.خیابان فرشته در این محله واقع است. موزه دکتر حسابی و موزه موسیقی ایران در این منطقه می‌باشد. سفارتخانه‌های سوئیس، دانمارک، بلژیک، فنلاند، مالزی، مصر، باغ سفارت روسیه، باغ سفارت آلمان و باغ سفارت ترکیه در این محله قرار دارند.الهیه یکی از محله‌های شمال شهر تهران است که در منطقه ۱ شهرداری تهران واقع شده است.

 

 دسترسی:

 

مرزبندی محله

از جنوب به تونل نیایش و بخشی از اتوبان صدر از شرق به خیابان شریعتی از غرب به خیابان ولی عصر از شمال به شمیران و تجریش

 

امکانات محله:

 

مراکز خرید

مراکز خرید سام سنتر، مدرن الهیه و فرشته امکانات خرید را برای ساکنان فراهم کرده است. اساسا الهیه دارای مراکز خریدی است که گرانترین کالاها را و لوکس ترین محصولات را به مخاطبان خاص خود ارائه می کنند که در برخی موارد در سطح منطقه بی نظیر است و فرصت های بی نظیری را در اختیار ساکنان نزدیک به این محله قرار داده است. کافی است که نام لوکس ترین مراکز خرید تهران را جستجو کنید. قطعا یکی از گزینه ها، مراکز خرید واقع در این محله خواهد بود.

فضای سبز

این منطقه باغ های زیادی را در دل خود جای داده اما این باغ ها، سفارت روسیه، ترکیه و آلمان است. باغ نمازی نیز برای بازدید عموم در این منطقه وجود دارد. اکثر خانه های ویلایی الهیه دارای باغ های بزرگی است که آب وهوای استثنایی بدان بخشیده است. همچنین قدیمی بودن فضاهای سبز آن فرصت های پر شمار و البته کم مساحتی را در اختیار شهروندان قرار داده است تا بتوانند از این موقعیت بهره مند شوند. البته نزدیکی به مناطق سرسبز شمالی چون باغ فردوس و باغ خانه های پر شمار این منطقه نیز شهروندان این منطقه و محله را از فضای سبز بی نیاز می‌کند.

مراکز درمانی

بیمارستان اختر در این منطقه واقع شده است.بیمارستان در سال 1325 توسط خانم اختر الملوك سهرابی وقف هلال احمر گردیده است . ساختمان مرکزي درسال 1332 تأسیس گردیده و تحویل ارتش آمریکا شده است که داراي بخشهاي زایمـان ،ارتوپدي ،دندانپزشکی ،چشم پزشکی ،پوست واعصاب و روان بوده است.با توجه به بازسازي هاي انجام گرفته در بیمارستان که از سال 92 آغاز گردید کلیه بخشهاي 1و2و3 بازسازي کامل گریده و با تجهیزات کامل و اتاقهاي استاندارد در بالاترین مرتبه خدمات و سرویس دهی انجام وظیفه می کند.

مساجد

مسجد فرشته در خیابان فیاضی واقع شده است. طبیعی است که به دلیل مذهبی بودن این منطقه طبیعتا مساجد قدیمی زیادی نیز در ان ساخت هشده که مرکز حضور مومنان است. جایی که می توان به دور از هیاهوهای شهری به نیایش با پروردگار پرداخت و آرامش خاطر را به دست آورد. ر شریعت اسلامی، مسجد آداب و احکامی ویژه دارد. از مسجد غالبا برای عبادت جمعی و فعالیتهای دینی گروهی استفاده می‌شود و مهمترین عبادتی که در آن به جا می‌آورند، نماز جماعت است. مسجد جز این، کارکردهای اجتماعی، سیاسی، آموزشی و قضایی برای مسلمانان داشته که برخی از این کارکردها تاکنون باقی مانده است.