50

درباره محله:

 

 

تاریخچه

زعفرانیه روستایی واقع در شمال غربی تجریش بین سعدآباد و ولنجک بوده است که از شمال به آبریز کوه، از جنوب به محمودیه، از غرب به ولنجک و از شرق به تجریش محدود بوده است. حسین‌علی خان معیدالممالک صاحب بخش عظیمی از زمین‌های آن بوده است و بیش‌ترین زمین‌های که تا نزدیکی باغ فردوس ادامه داشته، زراعی محسوب می‌شده است. پس از احداث خیابان پهلوی (ولیعصر کنونی) جاده‌ای برای دسترسی به اسدآباد کشیده شد که از حدود باغ فردوس شروع و به سمت شمال سعد آباد ختم می‌شد، زعفرانیه امروزی در واقع حاشیه همین خیابان قدیمی می‌باشد. یکی از محل‌های قدیمی زعفرانیه اسدآباد است، که بسیاری از پیرمردان و پیرزنان محلی باغ‌های معروف اسدآباد را به خوبی به یاد دارند و از هوای پاکی که آن روزها استنشاق می‌کردند به حسرت سخن می‌گویند از معروف‌ترین این باغ‌ها می‌توان به باغ زند کریمی، باغ خانم مروان، باغ حاجی کلاهی و باغ خیامی اشاره کرد. از این چند باغ معروف تنها باغ خیامی است که هنوز شکل و شمایل گذشته اش را تا حدودی حفظ کرده و دستخوش تغییر نشده است.

   

بافت شهری

محله زعفرانیه یکی از مناطق مرفه نشین شهر تهران بوده و اماکن مهمی نظیر فرمانداری شهرستان شمیرانات، کاخ موزه سعدآباد، دادگاه ویژه روحانیت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی، بنیاد ملی نخبگان (دفتر ارتباط و هم‌اندیشی نخبگان)، موزه تماشاگه زمان و... در این محله قرار دارند. همچنین این محله محل اقامت بسیاری از سفرای کشورهای خارجی هست.از نظر قشر بندی میتوان اهالی این محل را در بدو شکلگیری محل افراد متوسطی دانست.در ابتدا این محل به دلیل اداره برقی که در آن وجود داشت برق بامداد نامیده می شد و بعدها به نام زعفرانیه تغییر نام داد.

 

 دسترسی:

 

مرزبندی محله

محله زعفرانیه از شمال به ارتفاعات اسدآباد و شهرک شهید بهشتی و از جنوب به محله محمودیه و از شرق به خیابان ملکی و خیابان البرز کوه و از غرب به رودخانه ولنجک محدود می‌شود.

 

امکانات محله:

 

مراکز خرید

از مهم ترین مراکز این منطقه می توان به مرکز خرید زعفرانیه پلازا ، مرکز خرید بامیک زعفرانیه و مرکز خرید پالادیوم اشاره کرد.مرکز تجاری ارگ نیز که به تازگی در میدان تجریش قرار گرفته در مرز این محله ایت و دسترسی به آن بسیار آسان است. در این مراکز می توانید هر آنچه نیاز یک محله است را یافت . علاوه بر این تعداد بسیاری از فروشگاه های زنجیره های و هایپرمارکت ها نیز در این منطقه وجود دارد. هایپرمارکت پالادیوم نیز در این محله قرار دارد.

فضای سبز

بوستان های گلریزان، هشترودی، نگین و گلستان سوم، از مهم ترین بوستان های این منطقه هستند. این منطقه دارای درختان کهنسالی است که توانسته از نظر سرانه گیاهی به این منطقه کمک شایانی کند. بسیاری از باغ های قدیمی شمیرانات به دلیل بافت قدیمی روستایی آن موجود بوده است و دارای فضای سبز چشمگیری است. پیاده روی در این محله بسیار مرسوم است و صبح ها می توانید تعداد زیادی از شهروندانی که در این محله زندگی می کنند می توانند از فضای سبز مناسبی که در این محله وجود دارد، بهره مند شوند.

مراکز درمانی

کلینیک توانبخشی در میدان اعجازی و درمانگاه شبانه روزی دارد.به بیمارستان شهدا نیز بسیار نزدیک است و دارای امکانات بهداشتی و درمانی مناسبی است. هوای خوب و کوهستانی این منطقه برای سلامتی شهروندان ساکن در آن بسیار مناسب بوده و از آلودگی کمی برخوردار است. همچنین در این میان باید به مرکز اورژانس اجتماعی، درمانگاه اسدآباد، درمانگاه خیریه عمل و یک خانه سلامت اشاره کرد.

مساجد

مسجد محمدیه واقع در خیابان پسیان مهم ترین مرکز مذهبی این منطقه است. البته نزدکی به مسجد جامع ولنجک نیز می تواند فرصت مناسبی برای راز و نیاز شهروندان باشد. از سوی دیگر این منطقه به دلیل اینکه قبلا روستای اسد آباد در آن واقع شده، دارای بافتی مذهبی بوده و البته امروز هم می توان رگه های مذهبی بودن را در سرتاسر فضای این منطقه مشاهده کرد.