50

 

درباره محله:

 

 

تاریخچه

این محله در حدود 200 سال پیش و در زمان قاجاریه شکل گرفته است. شکل گیری این محله به دلیل شرایط مناسب برای کشاورزی و باغداری بوده که موجب شد مردم به این ده مهاجرت کنند.دو رشته قنات دارد. یکی داخل باغ و یکی بیرون و از بین این ده جاده آسفالت از تجریش به پاسداران و نیاوران متصل است.خیابان فَرمانیه پس از انقلاب ایران به خیابان شهید دکتر لواسانی تغییر نام یافته است. قسمت بزرگی از این محله متعلق به عبدالحسین میرزا فرمانفرما بوده است. نامبرده که دارای همسران متعدد و ده‌ها فرزند بود، برای آن‌که فرزندان همسر اولش به سایر فرزندان حسادت نکنند، در زمان حیات، بخش بزرگی از اموال خود را میان فرزندان همسر اولش توزیع کرد.

   

بافت شهری

محله ای لوکس با معماری های منحصر به فرد و آب و هوایی خوش و امنیتی تثبیت شده است. از نظر بافت فرهنگی در شرایط ایده آل به سر برده و محل مناسبی برای یک زندگی با امکانات کامل است. از خصوصیات منحصر به فرد این محله سیاسی بودن آن است که این امر به دلیل وجود شش سفارتخانه و منازل تعداد بسیاری از دیپلماتها و سفرا در این محله است که قدیمی ترین و بزرگترین سفارت نیز که سفارت ایتالیا می باشد. فرمانیه دارای ارزش ملکی بالایی بوده و در ردیف برترین محله های تهران از نظر دارا بودن خانه های گران قیمت و با کیفیت محسوب می شود.

 

 دسترسی:

 

مرزبندی محله

محله فرمانیه از جنوب با اتوبان صدر و در بخش دیگر با خیابان لواسانی، از شمال با نیاوران ، از غرب با دزاشیب و در بخشی با کامرانیه و از شرق با خیابان پاسداران هم مرز است.

 

امکانات محله:

 

مراکز خرید

مرکز خرید روشا و آرتیمیس مهم ترین مراکز خرید فرمانیه هستند.البته این مراکز تنها فرصت های خرید و گردشگری در فرمانیه مسحوب نمی شود. نزدیکی به محله هایی چون چیذر، اقدسیه، کامرانیه، پاسداران و تجریش ، این محله را در زمره بهترین مناطق تهران از نظر دسترسی به مراکز خرید قرار داده است. در این منطقه همچنین باید به دسترسی های مناسب به شیرینی فروشی و برخی رستوران های لوکس اشاره کرد که در اطراف این محله قرار رگفته اند. برای خرید روزمره نیز بازار تره بار و نیز فروشگاه هایپرمی در نزدیکی این منطقه قرار گرفته است.

فضای سبز

فرمانیه از خوش و آب و هوا ترین محله های تهران است و علاوه بر حجم بالای باغ ها در این منطقه باید از بوستان های بوستان تندرستی، ساسان، بوستان زعفرانیه، ریحان، بوستان ولنجک و ارغوان نام برد.به دلیل اینکه زندگی در فرماینه قدیم بر اسا باغداری و زمین های کشاورزی پر حاصل شمیرانات بوده، طبیعی است که درختان تنومند و کهنسالی در این منطقه وجو داشته باشد. کوچه های سایه ساری که می توان در بعد از ظهری دل انگیز زیر سایه‌های آن قدم زد و از آن فضای آن لذت برد. گرچه شاید بوستان های عمومی زیادی در منطقه پیش بینی نشده باشد.

مراکز درمانی

بیمارستان فوق تخصصی فرمانیه در خیابان محک پاسخگوی نیازهای درمانی اهالی است. این در حالی است که در سایت این بیمارستان «بهبود كيفيت وتوسعه خدمات مطابق با خواسته ها ،نيازها وانتظارات گروه هدف» جزءمهمترين خط مشي كيفي بيمارستان فرمانيه شمرده شده است.دو درمانگاه کوچک دیگر نیز در این محله برای بهره مندی از امکانات فوری اهالی پیش بینی شده است و البته می توان گفت مشکلات درمانی این بیمارستان کمتر می تواند راه حلی برای درمان در همین محل نداشته باشد. بيمارستان تخصصي وفوق تخصصي فرمانيه در سال 1389 فعاليت خود را آغاز كرد.

مساجد

مسجد رستم آباد در خیابان لواسانی از قدیمی ترین مساجد شمال شهر تهران است.یشترین سهم را در احداث موقوفات مرحوم حاج علی رستم آبادی داشته و مقبره ی وی نیز هم اکنون در زیر زمین خانه موقوفه امام جماعت مسجد شهید شاه آبادی (رستم آباد پایین ) وجود دارد و وقف نامه حاج علی رستم آبادی بر روی سنگ بزرگی حجاری شده که به عنوان یک سند ارزنده فرهنگی و تاریخی موجود می‌باشد.از موارد قابل ذکر موجود در محله که از گذشته به یادگار مانده است می توان به آب انباری که در مکان حسینیه رستم آباد فعلی قرار داشته و یخچالی طبیعی که بصورت پلکانی بوده واکنون قرار است به مسجد الرضا که بزرگترین مسجد خاورمیانه است تبدیل شود اشاره کرد.