50

درباره محله:

 

 

تاریخچه

هزار سال پیش تجریش، طجرشت خوانده می‌شد. چنان‌ که راوندی مورخ تاریخ در شرح سلطنت طغرل سلجوقی آورده است: «آنگاه سلطان از تبریز به سوی ری رفت تا زفاف به دارالملک باشد.اندک مایه رنج بر وی مستولی شد، به قصران بیرونی، به در ری به دیه طجرشت (تجریش) از جهت خنکی هوا نزول فرمود، چه حرارت هوا به غایت بود (به سال ۴۵۵ قمری). جالب اینجاست که طغرل در همان تجریش وفات یافت و جنازه‌اش برای دفن به ری منتقل شد.» صدها سال بعد طهران پایتخت قاجاریان شد و تجریش به ییلاق اهالی آنجا تبدیل شد و اشراف این شهر باغ‌های زیادی جهت اقامت تابستان در آنجا احداث کردند. در محله تجریش قنات‌های متعددی نیز وجود داشته است و برخی از آنها هنوز هم آبدهی دارد. از جمله قنات امامزاده صالح (مظهر آن در صحن امامزاده)، قنات محمدیه را نام برد.

   

بافت شهری

تجریش شمالی ترین منطقه تهران است به تجریش قله تهران نیز می گویند. این شهر جز تاریخچه شهر تهران محسوب می شود. خیابان‌ها و کوچه‌هایی که به میدان تجریش می‌پیوندند، به ترتیب ساعتگرد عبارت‌اند از خیابان شهرداری، فناخسرو، جعفری، جلالوند (ارم)، ملکی (سعدآباد)، ولی‌عصر، دربندی (مقصود بیک)، ثقفی. شهرداری بین میدان تجریش و میدان قدس قرار دارد و کوگل کوچه‌ای است که به امامزاده صالح ختم می‌شود.تجریش شمالی ترین منطقه تهران است به تجریش قله تهران نیز میگویند این شهر جز تاریخچه شهر تهران محسوب میشود خیابان‌ها و کوچه‌هایی که به میدان تجریش می‌پیوندند به ترتیب ساعتگرد عبارت‌اند از خیابان شهرداری، فناخسرو، جعفری، جلالوند (ارم)، ملکی (سعدآباد)، ولی‌عصر، دربندی (مقصود بیک)، ثقفی و کوگل.[۹] خیابان شهرداری بین میدان تجریش و میدان قدس قرار دارد و کوگل کوچه‌ای است که به امامزاده صالح ختم می‌شود. خیابان‌های:بوعلی، صاحبی، آشتیانی منفرد و حکمت از جمله خیابان‌هایی هستند که دارای استاندارد خیابان سازی نیستند و نیز این خیابان‌ها جزء مناطق قدیمی و فرسوده تجریش قرار دارند

 

 دسترسی:

 

مرزبندی محله

تجریش از غرب به خیابان ولی عصر، از جنوب به خیابان تختی و قیطریه ، از شرق به خیابان شریعتی و از شمال به میدان قدس می رسد .

 

امکانات محله:

 

مراکز خرید

همه تهرانی های قدیمی وقتی بخواهند یک محل را در میان انبوه محله های تهران برای تفریح و گذراندن وقت انتخاب کنند، قطعا یکی از انتخاب هایشان تجریش است. سرسبزی باغ فردوس و خانه های ویلایی کنارش، بازار سنتی تجریش و نوستالژی های قدیمی آن، پاساژ های پر مغازه اش و البته دسترسی مناسبی که از همه وسایل نقلیه برای آن وجود دارد، تجریش را که یکی از قدیمی ترین محلات تهران است، تبدیل به انتخابی ایده آل می کند.

فضای سبز

علاوه بر حجم بالای مناطق باغ گونه این محله بوستان های قلمستان، آرزو، بانو و باغ فردوس از مهم ترین مناطق با پوشش گیاهی مناسب در این منطقه محسوب می شوند. فضای مناسبی که در باغ فردوس و میدان تجریش از نظر وجود درختان و گلها وجود دارد بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر بسزایی بر سلامتی اهالی این منطقه داشته است.شهرها به عنوان كانون هاي تمركز، فعاليت و زندگي انسان ها براي اينكه بتوانند پايداري خود را تضمين كنند چاره اي جز پذيرش ساختار و كاركردي متاثر از سيستم هاي طبيعي ندارند .

مراکز درمانی

بیمارستان شهدا حد فاصل سرپل تجریش و میدان قدس واقع شده است. البته باید گفت تجریش به دلیل هوای مناسبی که دارد از میزان آلاینده های کمتری برخوردار است و فرصت بهتری را برای زندگی سالم به شهروندان می دهد. از سوی دیگر کنار دامنه کوه بودن فرصت ورزش و کوهنوردی را به افرادی که در این محله زندگی می کنند، داده است و این می تواند نعمت بزرگی به نام سلامتی را برای ایشان به ارمغان آورد.

مساجد

مرقد امامزاده صالح (ع) در سر پل تجریش، از مهم ترین مراکز مذهبی شهر تهران است که در تجریش واقع شده است.امامزاده صالح نام زیارتگاهی در محله تجریش تهران است. آن‌گونه که از کتیبه بالای سردر صحن برمی‌آید و براساس کتب بحرالانساب و کنز الانساب، از پسران امام موسی کاظم و برادران امام هشتم شیعیان علی پسر موسی (رضا) است. این زیارتگاه یکی از بزرگترین و مشهورترین زیارتگاه‌های تهران است. بنای امامزاده از سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و به شماره ۹۰۹ ثبت گردیده است. تعداد زائران این امامزاده در حدود ۳۰ هزار تن در روز برآورد شده است